Zmarły wskutek wypadku. Czy otwierać trumnę do ekspozycji?

08/12/2021

          Gdy usłyszymy od personelu Zakładu Pogrzebowego: "przykro nam, ale nic nie da się zrobić.. ciało jest w złym stanie, nie pozwalamy otworzyć trumny" - należy co do zasady upewnić się czy rzeczywiście nie jest to możliwe.

Nie zostawiajmy bliskich bez możliwości pożegnania się ze zmarłym.

Zdarza się, że personel wybranej Firmy Pogrzebowej nie posiada wystarczających kwalifikacji, doświadczenia albo instrumentarium do przeprowadzania bardziej zaawansowanych zabiegów, np. rekonstrukcji. Wtedy rzeczywiście może "nie być to możliwe". Branża nie może jednak zapomnieć, że dla bliskich to trudny do pogodzenia moment, w którym odebrana zostaje możliwość fizycznego i godnego pożegnania się ze zmarłym. Konsultacja z nami innym Zakładem Pogrzebowym skutkują często pozytywnym przebiegiem dalszych wydarzeń. 

Zaryzykujemy wręcz stwierdzeniem, że prócz naprawdę ekstremalnych przypadków - nie ma ciała, którego nie da się godnie przygotować do pożegnania.

Rekonstrukcja i chirurgia pośmiertna to jedno z trudniejszych i pracochłonnych zadań.

Zabiegu rekonstrukcji może dokonać wyłącznie uprawniona do tego celu osoba, legitymująca się dyplomem uzyskanym po ukończeniu specjalistycznego szkolenia oraz zdaniu praktycznego egzaminu.  Wymaga dużej wiedzy anatomiczno-chirurgicznej, doświadczenia, bogatego instrumentarium oraz wielu dedykowanych wyłącznie do tego celu materiałów.

Warto próbować.

Rekonstrukcja pośmiertna polega na zastąpieniu bądź uzupełnieniu brakujących części tkanek, artystycznym ich zespoleniu i wymodelowaniu. Nierzadko dokonywane są przeszczepy skóry z niewidocznych części ciała. Wymagane są tu wcześniejsze zdjęcia zmarłego, gdyż operator skupia swoje wysiłki przede wszystkim na głowie, twarzy i dłoniach. W zależności od stopnia obrażeń, udany zabieg rekonstrukcji może potrwać od kilku do nawet kilkunastu godzin, ale warto próbować. 

Możliwość fizycznego i godnego pożegnania się ze zmarłym jest bezcenna, przynosi ulgę, spokój oraz prawdziwą wdzięczność bliskich pogrążonych w żałobie. 

Zakłady Pogrzebowe, które nie czują się na siłach by podołać zadaniu zapraszamy do współpracy.