Czy  wskutek poważnego wypadku ciało zmarłego musi pozostać zamknięte w trumnie bez możliwości pożegnania?

08/12/2021

          Kiedy usłyszymy: "przykro nam, ale nic nie da się zrobić.. ciało jest w złym stanie." - należy bezwzględnie upewnić się czy rzeczywiście "nic nie da się zrobić".

Nie zostawiajmy bliskich bez możliwości pożegnania!

Zdarza się, że personel wybranej firmy pogrzebowej nie posiada wystarczających kwalifikacji, doświadczenia albo instrumentarium do przeprowadzania zabiegów rekonstrukcji. Wtedy faktycznie może "nie być to możliwe". Osoby z branży muszą jednak pamiętać, że to bardzo trudny moment dla bliskich, którym odebrana zostaje możliwość godnego pożegnania się ze zmarłym. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby ten moment stał się możliwy. Konsultacja z nami lub innym zakładem pogrzebowym skutkują często pozytywnym przebiegiem wydarzeń. 

Można zatem zaryzykować stwierdzeniem, że nie ma ciała, którego nie da się odpowiednio przygotować.

Rekonstrukcja powypadkowa to jedno z trudniejszych i pracochłonnych zadań.

Zabiegu rekonstrukcji może dokonać wyłącznie uprawniona do tego celu osoba, legitymująca się dyplomem uzyskanym po ukończeniu specjalistycznego szkolenia oraz zdaniu praktycznego egzaminu.  Wymaga dużej wiedzy anatomiczno-chirurgicznej, doświadczenia, bogatego instrumentarium oraz wielu dedykowanych wyłącznie do tego celu materiałów.

Warto próbować...

Polega na zastąpieniu bądź uzupełnieniu brakujących części tkanek, oraz artystycznym ich zespoleniu i wymodelowaniu. Nierzadko dokonywane są przeszczepy skóry z niewidocznych części ciała. Wymagamy tu wcześniejszych zdjęć zmarłego, gdyż operator skupia swoje wysiłki przede wszystkim na twarzy, głowie i dłoniach. W zależności od stopnia obrażeń, udany zabieg rekonstrukcji może potrwać od kilku do nawet kilkunastu godzin, ale warto próbować. 

Moment godnego i bezpośredniego pożegnania się ze zmarłym jest bezcenny, przynosi prawdziwą ulgę i spokój bliskim pogrążonym w żałobie.

Personel, który nie czuje się na siłach by podołać zadaniu, zwykle twierdzi że to "niemożliwe do wykonania", pozostawiając bliskich z ogromnym żalem i pustką po stracie.