Czy  wskutek poważnego wypadku ciało zmarłego pozostaje bez możliwości jego ekspozycji?

08/12/2021

          Kiedy usłyszymy od pracownika Zakładu Pogrzebowego: "przykro nam, ale nic nie da się zrobić.. ciało jest w złym stanie." - należy upewnić się czy rzeczywiście "nic nie da się zrobić".

Nie zostawiajmy bliskich bez możliwości pożegnania się ze zmarłym.

Zdarza się, że personel wybranej Firmy Pogrzebowej nie posiada wystarczających kwalifikacji, doświadczenia albo instrumentarium do przeprowadzania zabiegów rekonstrukcji. Wtedy faktycznie może "nie być to możliwe". Osoby z branży nie mogą jednak zapominać, że to bardzo trudny moment dla bliskich, którym w praktyce odebrana zostaje możliwość fizycznego i godnego pożegnania się ze zmarłym. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby ten moment stał się możliwy. Konsultacja z nami lub być może z innym Zakładem Pogrzebowym skutkują często pozytywnym przebiegiem wydarzeń. 

Można wręcz zaryzykować stwierdzeniem, że nie ma ciała, którego nie da się godnie przygotować do pożegnania.

Rekonstrukcja i chirurgia pośmiertna to jedno z trudniejszych i pracochłonnych zadań.

Zabiegu rekonstrukcji może dokonać wyłącznie uprawniona do tego celu osoba, legitymująca się dyplomem uzyskanym po ukończeniu specjalistycznego szkolenia oraz zdaniu praktycznego egzaminu.  Wymaga dużej wiedzy anatomiczno-chirurgicznej, doświadczenia, bogatego instrumentarium oraz wielu dedykowanych wyłącznie do tego celu materiałów.

Warto próbować.

Rekonstrukcja pośmiertna polega na zastąpieniu bądź uzupełnieniu brakujących części tkanek, artystycznym ich zespoleniu i wymodelowaniu. Nierzadko dokonywane są przeszczepy skóry z niewidocznych części ciała. Wymagane są tu wcześniejsze zdjęcia zmarłego, gdyż operator skupia swoje wysiłki przede wszystkim na głowie, twarzy i dłoniach. W zależności od stopnia obrażeń, udany zabieg rekonstrukcji może potrwać od kilku do nawet kilkunastu godzin, ale warto próbować. 

Możliwość godnego i fizycznego pożegnania się ze zmarłym jest bezcenna, przynosi ulgę, spokój oraz prawdziwą wdzięczność bliskich pogrążonych w żałobie. 

Personel Zakładów Pogrzebowych, który nie czuje się na siłach by podołać zadaniu, często twierdzi, że to "niemożliwe do wykonania", pozostawiając bliskich z ogromnym żalem i pustką po stracie.