Jak ubrać zmarłego?  „Łamanie kości” to prawda czy mit?

08/12/2021

         Ubranie zmarłego w odzież przekazaną przez bliskich jest czynnością wymagającą odpowiednich technik oraz doświadczenia.

Uprzedzając pytanie co do stereotypu "łamania kości" polecamy artykuł pt. "Toaleta pośmiertna zmarłego. Co to właściwie jest?". Opisujemy w nim technikę "przełamywania stężenia pośmiertnego", która oczywiście nie ma nic wspólnego z "łamaniem kości".

Trudno to sobie wyobrazić.. 

Ubranie bezwładnego ciała, stężałego od zimna panującego w chłodni (3-5 st.) to spory wysiłek, ale przy zastosowaniu odpowiednich technik jest możliwe nawet przez jednego (!) tanatopraktyka . Dużo sprawniej jednak przebiega ten proces przy udziale dwóch osób, zwłaszcza gdy zmarły jest sporych rozmiarów i wagi. 

Nie pasuje?

Dość często zdarza się, że przekazane przez bliskich ubranie, zwłaszcza koszule, garnitury i garsonki okazują się zbyt ciasne. Wynika to z przekonania najbliższych o właściwych rozmiarach garderoby dopasowanej do zmarłego przed jego śmiercią. Należy mieć jednak świadomość, że ciało po śmierci może zwiększyć swoje rozmiary w wyniku tworzących się w nim gazów. Co wtedy?

Staramy się podołać wyzwaniu przeszywając guziki w nowe miejsca, stosujemy różnego rodzaju podwiązania i przeszycia materiału. Warto też pamiętać o posiadaniu zapasowych rajstop dla kobiet, ponieważ zdarza się, że podczas ich naciągania "poleci oczko" a ograniczony czas do pożegnania nie pozwala na szybkie zorganizowanie nowych.

Również buty mogą stanowić kłopot, często osoby zmarłe mają opuchnięte stopy, co przez nieświadomych tego bliskich nie jest brane pod uwagę. Mamy i na to swoje sposoby, jednak warto o tym pamiętać i skonsultować wcześniej ten element ubrania.

W trudnych przypadkach decydujemy o lekkim nacięciu garderoby od strony pleców (ewent. po bokach) i tym sposobem staje się ona "luźniejsza".

W przypadkach wymagających dużo większej "uwagi" kontaktujemy się niezwłocznie z bliskimi w celu wspólnego wypracowania satysfakcjonującego rozwiązania.

Przeszukanie.

Na koniec ważna informacja. Jeśli przy ubraniu nie znajdziemy "karteczki z wytycznymi" od bliskich, należy pamiętać o dokładnym "przeszukaniu" kieszeni przekazanej garderoby. Często umieszczane są w nich różańce i książeczki do nabożeństwa, które zgodnie z dorozumianą wolą najbliższych powinny być wyeksponowane. Również inne drobiazgi, czasem o dużej wartości czy też osobistej symbolice są niezmiernie ważne i jeśli je znajdziemy - muszą w pozostać przy zmarłym.