Jak ubrać zmarłego?  „Łamanie kości” - prawda czy mit?

08/12/2021

         Ubranie zmarłego w celu jego pożegnalnej ekspozycji jest czynnością wymagającą odpowiednich technik oraz doświadczenia.

Uprzedzając często zadawane pytanie, związane z powszechnie pokutującym stereotypem "łamania kości" polecamy artykuł pt. "Toaleta pośmiertna zmarłego. Co to właściwie jest?". Opisujemy w nim technikę tzw. "przełamywania stężenia pośmiertnego", która rzecz jasna nie ma nic wspólnego z "łamaniem kości".

Trudno to sobie wyobrazić.. 

Ubranie bezwładnego ciała, stężałego od zimna panującego w chłodni (3-5 st.) to spory wysiłek, ale przy zastosowaniu odpowiednich technik jest możliwe nawet przez jednego (!) tanatopraktyka . Dużo sprawniej jednak przebiega ten proces przy udziale dwóch osób, zwłaszcza gdy zmarły jest sporych rozmiarów i wagi. 

Nie pasuje?

Dość często zdarza się, że przekazane przez bliskich ubranie, zwłaszcza koszule, garnitury i garsonki okazują się zbyt ciasne. Wynika to z przekonania najbliższych o właściwych rozmiarach garderoby dopasowanej do zmarłego przed jego śmiercią. Należy mieć jednak świadomość, że ciało po śmierci może zwiększyć swoje rozmiary w wyniku tworzących się w jego tkankach gazów. 

Co wtedy?

Staramy się podołać wyzwaniu np. przeszywając guziki w nowe miejsca, stosujemy różnego rodzaju podwiązania i przeszycia materiału. Warto też pamiętać o posiadaniu zapasowych rajstop dla kobiet, ponieważ zdarza się, że podczas ich naciągania "leci oczko" a ograniczony czas do pożegnania nie pozwala na szybkie zorganizowanie nowych.

Również buty mogą stanowić kłopot, często osoby zmarłe mają opuchnięte bądź wykrzywione stopy, co przez nieświadomych tego problemu bliskich nie jest brane pod uwagę. Mamy i na to swoje sposoby, jednak warto o tym pamiętać i skonsultować wcześniej ten element ubrania.

W trudnych przypadkach decydujemy o lekkim nacięciu garderoby od strony pleców (ewent. po bokach) i tym sposobem staje się ona "luźniejsza".

W przypadkach wymagających dużo większej "uwagi" kontaktujemy się niezwłocznie z bliskimi w celu wspólnego wypracowania satysfakcjonującego rozwiązania.

"Przeszukanie"

Na koniec dość istotna informacja. Jeśli przy ubraniu przekazanym przez bliskich nie znajdziemy "karteczki z wytycznymi", należy pamiętać o dokładnym "przeszukaniu" kieszeni przekazanej garderoby. Często umieszczane są w nich zdjęcia, obrazki, różańce i książeczki do nabożeństwa, które zgodnie z dorozumianą wolą najbliższych powinny zostać wyeksponowane przy zmarłym. Również inne drobiazgi, czasem o większej wartości czy też osobistej symbolice są niezmiernie ważne i jeśli je znajdziemy - muszą pozostać przy zmarłym.