Makijaż pośmiertny

08/12/2021

        Jedną z kilku czynności post-mortem wykonywanych przy zmarłym jest tzw. makijaż pośmiertny

Jak spokojny sen.

Należy tu powiedzieć wprost - widok osoby zmarłej bez przeprowadzonych podstawowych zabiegów pośmiertnych może stanowić dla bliskich doświadczenie niezmiernie przykre i nieodwracalnie zapadające w pamięci. Jednym z kilku wspomnianych zabiegów jest ten podstawowy - czyli makijaż pośmiertny.

To konieczność zarówno dla zmarłych kobiet jak i mężczyzn. Jego celem jest zamaskowanie bladości oraz plam opadowych (zasinień), czasem zatuszowanie niedoskonałości powstałych wskutek wyniszczającej choroby lub wypadku. To dość skomplikowana procedura, składająca się z kilku etapów i wymagająca profesjonalnych kosmetyków funeralnych. Są nimi kremy nawilżająco-zmiękczające, pudry maskujące, rozświetlające i koloryzujące w całej gamie odcieni, które subtelnie dobrane sprawią, że wygląd osoby zmarłej staje się zbliżony do naturalnego, maskują doczesny ból i cierpienie, oddając wrażenie spokojnego snu.

Jak to możliwe?

Kosmetyki funeralne zawierają w swoim składzie specjalne substancje, które w kontakcie z chłodnym, wystawionym do ekspozycji w ciepłej sali konsolacyjnej ciałem, nie "spłyną"  wskutek pokrycia się skóry skroploną warstwą otaczającego go ciepłego powietrza.

Nietrudno wyobrazić sobie reakcję bliskich na wygląd zmarłego, który potraktowany został kosmetykami nie zawierającymi w swoim składzie dedykowanych substancji.