Tanatopraktyka MASTER™

Niezawodny partner Domów Pogrzebowych

Kompleksowe usługi przygotowania Zmarłych do ekspozycji pożegnalnej

Balsamacja  (tanatopraksja)


To błyskawicznie rozwijająca się na całym świecie, nowoczesna technika utrwalania tkanek. Z powodzeniem stosowana w branży pogrzebowej dla podniesienia skuteczności i prestiżu oferowanych usług. Istnieją już państwa, w których zabiegi balsamacji odbywają się obligatoryjnie (np. USA, Francja, Włochy). W krajach Europy zachodniej przeprowadzanych jest już statystycznie 8 balsamacji na 10 pożegnań.Oferowanie zabiegów balsamacji podnosi prestiż i konkurencyjność usług Domów Pogrzebowych, kreując ich profesjonalny wizerunek. 

Może je wykonać wyłącznie uprawniony balsamista z dyplomem uzyskanym po ukończeniu specjalistycznego szkolenia zakończonego pozytywnie złożonym egzaminem. 

Zabieg balsamacji trwa zwykle od 1 do 2 godzin i prowadzi w uproszczeniu do iniekcji specjalistycznych płynów do krwiobiegu oraz jam ciała.

Poprzez uzyskaną w ten sposób ogólnoustrojową dezynfekcję i hydratację (uwodnienie) tkanek, możliwe jest niemal całkowite zahamowanie ich dekompozycji oraz - dzięki złożonemu składowi wprowadzanych płynów - przywrócenie naturalnego kolorytu skóry, usunięcie widocznych oznak śmierci takich trupia bladość, jak zasinienia/plamy opadowe, odwodnienia i deformacje (zapadnięcia/opuchlizny). 

W ten sposób balsamista przywraca nadspodziewanie naturalny i harmonijny wygląd zmarłego, przyrównywany często do widoku osoby "śpiącej" - pozbawionej fizycznych oznak doczesnego cierpienia i śmierci.

Należy tu stanowczo podkreślić, że zabieg ten -  poza dwoma niewielkimi i niewidocznymi nacięciami skórnymi do celów iniekcji -  w żaden inny sposób nie narusza zewnętrznej integralności ciała zmarłego.

Balsamacja (tanatopraksja) jak każdy inny zabieg przedpogrzebowy, przeprowadzana jest w celu godnego pożegnania ze zmarłym i obok tradycyjnego pochówku, nie stanowi też żadnej przeszkody w docelowej kremacji.

Jest również wysoce wskazanym remedium dla niżej wymienionych przypadków :

  • Opóźniona z różnych względów ceremonia pogrzebowa - bez przykrych konsekwencji wynikających z dekompozycji tkanek, postępującej nawet podczas przechowywania ciała w niskich temperaturach.
  • Przywrócenie osobie zmarłej harmonijnego wyglądu po ciężkiej chorobie lub wypadku.
  • Dłuższa lub kilkukrotna ekspozycja na sali konsolacyjnej (lub w domu)  bez obawy o pogorszony wygląd zmarłego czy następstwa natury higieniczno-sanitarnej.
  • Szczególna wola bliskich o najbardziej naturalny i harmonijny wygląd Osoby Zmarłej.
  • Kontaktowe i sanitarnie całkowicie bezpieczne dla bliskich pożegnanie ze Zmarłym.
  • Eksportacja ciała na dalsze odległości, również transgraniczne (wymogi prawne).


Każdy zabieg balsamacji (tanatopraksji) potwierdzony zostaje certyfikatem w jęz. polskim i angielskim, wydawanym wyłącznie przez uprawnioną osobę.

Domy Pogrzebowe, które z różnych przyczyn nie oferują jeszcze tego zabiegu - zapraszamy po bliższe informacje o jego niezwykłej skuteczności oraz procedurze przeprowadzania. 

Z własnego doświadczenia wynikającego ze współpracy z Domami Pogrzebowymi zapewniamy, że zdecydowana większość bliskich żegnających swoich zmarłych będzie tym zabiegiem zainteresowana - a po jego wykonaniu - pozytywnie zaskoczona, wpływając to na prestiżowy wizerunek wybranego Domu Pogrzebowego w oczach lokalnej społeczności.

Często spotykamy się z podziękowaniami oraz prawdziwą wdzięcznością bliskich, dla których "piękny" wygląd zmarłego był dużym i pozytywnym zaskoczeniem. 

Zdarza się, że Domy Pogrzebowe, które nie wykonują samodzielnie tej usługi, ale mają do niej lokalny dostęp - delegują zabiegi balsamacji osobom bez prosektoryjnego doświadczenia i/lub niekompletnego drogiego instrumentarium. Może to skutkować wydłużonym czasem zabiegu lub mierną skutecznością.

Z kolei inne Domy Pogrzebowe  - jeśli istnieje taka lokalna możliwość - delegują zabiegi balsamacji personelowi przyszpitalnych Prosektur lub Zakładom Medycyny Sądowej, które nie mając często konkurencji dla swoich usług - dyktują wysokie ceny.

Chcemy wesprzeć te Domy Pogrzebowe, oferując im korzystną alternatywę nie tylko ze względu na posiadane kompetencje i prosektoryjne doświadczenie, ale również doskonałą organizację, mobilnośćprofesjonalne zaplecze materiałowe oraz konkurencyjne stawki.

Tym samym kreujemy dla Domów Pogrzebowych specjalistyczne i niezależne zaplecze w miejscu ich lokalizacji.